Yukarı Facebook Twitter Aşağı
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Nebula UO Forumları


Gönderen Konu: Nebula UO Shard Sunucu Kuralları  (Okunma sayısı 3651 defa)

Çevrimdışı Python

  • High Council
  • *****
  • İleti: 15322
Nebula UO Shard Sunucu Kuralları
« : 20 Eylül 2017, 22:50:40 »
1- Page Kuralları

Öncelikle Page ne demektir ve hangi durumlarda kullanılmalıdır gibi temel kavramlarla konuya girelim. Page, Ingilizce bir terim olup, çağrı, yardım gibi anlamlarda kullanılabilir. Page yerine GM Çağrısı da diyebiliriz.
 
Page atabilmek için, oyun içinde karakterinize çift tıkladığınızda (ya da Open – Paperdoll macrosunu kullanarak) açılan, üzerinde karakterinizin resminin bulunduğu pencerede (Paperdoll) Help butonuna basmanız gerekir. Bu butona bastıktan sonra karşınıza şu menüler çıkar.

1.GM Çağrısı ( Page)
2. Takılma ( Stuck)
3. Kurallar
4. Sunucu Durumu
5. Komutlar

- GM Çağrısı  butonuna bastığınızda karşınıza sorununuzu yazmanız için bir bölüm gelecektir. Buraya page atma nedenimizi mümkün olduğunca kısa ve açıklayıcı bir şekilde yazmamız gerekir. Aksi halde yazdıklarınızı okuyacak staff üyesi mesajınızı dikkate almayacaktır. Kısaca söylemek gerekirse page mesajınız, sorununuzun ne olduğunu anlatacak ve mümkün olduğunca kısa olacak şekilde yazılmalıdır. Ayrıca attığınız page ardından diger atacagınız pageler sadece güncelleyeceği için ilk attıgınız page in cevaplanmasını beklemeniz daha uygun olacaktır.
 
- Her ne şekilde olursa olsun, küfür veya hakaret içeren, Nebula Staff\’ı aşağılamaya, rencide etmeye yönelik bütün pagelerin cezası sunucularımızdan süresiz uzaklaştırmayla sonuçlanacaktır. Kullanıcı sözleşmesinde de kabul ettiğiniz gibi, Nebula tarafından yapılan duyuruları ve yenilikleri takip etmek zorundasınız. Bu yüzden duyuru yapıldıktan sonra bu kuralları bildiğiniz varsayılır. Lütfen ana sayfadan sık sık yenilikleri ve duyuruları kontrol ediniz.2- Bug Abuse

- Oyun içinde oluşabilecek bazı hataları kendi menfaatinize kullanarak fayda sağlamanız durumunda uygulanacak cezadır. Bir başka değişle normalde götürüsü olması gereken bir skilli, götürüsü olmadan haksız bir şekilde kazanıyorsanız, hata sömürme suçundan hapse girersiniz ayrıca bug abuse listesinde yazılı olan durumlardan birini yaparken görülürseniz skill puanınızın kaç olduğuna ve skill çalışıp çalışmadığınıza bakılmaksızın ilgili skill sıfıra düşürülür. (eğer bug abuse ile elde ettiğiniz bir item ise, eşya geri alınır ve kullandığınız skill de sıfırlanır , eğer bulduğunuz bir hata o an abuse listesinde yer almıyorsa ve siz bundan haksız kazanç sağlıyorsanız alacağınız ceza değişmez). Bu suçu ilk kez işlediğiniz yetkililer tarafından tespit edildiğinde kazancınız geri alındıktan sonra, 96 saat hapis cezasına çarptırılırsınız. İkinci kez işlediğinizde bu ceza iki katına çıkar ve 5. kez yakalanırsanız sunuculardan süresiz uzaklaştırma cezası alırsınız. Aşağıda Hata Sömürme Suçlarının örnek bir listesi verilmiştir.
 
- Bir oyuncuya/NPCye vuruyorsanız veya büyü atıyorsanız ve vurduğunuz oyuncu/NPC damage (hasar) almıyor ise, bir başka değişle Hit Point (HP) azalmaması durumu.
 
- Sizin vurduğunuz veya büyü attığınız oyuncu/yaratık  size ulaşamıyor ise bug abuse'dir. (Çatı üzerinden, duvar arkasından, yaratığın geçmesini engelleyen gizlenmiş oyuncu/npc arkasından, haritadaki hatalı noktalardan, evlerin içinden dışına veya dışından içine, fazla kat sahibi olan yapılarda farklı katlardaki oyunculara/NPClere, vs).
 
- Safe Zone olan yerlerde skill veya stat çalışmak, criminal (suçlu) durumda iseniz safe zone olan bir bölgeye kaçmak.
 
- Suyun üzerini (deniz, göl, akarsu vb.) mark büyüsüyle işaretlemek. Su üzerinde bulunmak.
 
- Normalde ulaşamayacağınız mekanları, (turnuva alanlarını, quest için düzenlenmiş bölgeleri vb.) mark büyüsüyle işaretlemek veya o mekanlara recall/gate büyüsü kullanarak gitmek.
 
- Büyü attıktan sonra çeşitli yollarla attığınız büyünün diğerleri tarafından görünmesini engellemek.
 
- Evlerin içini veya herhangi bir gate üzerini mark büyüsüyle işaretlemek.
 
- Herhangi bir gate üzerinden aşağıdaki kişilere büyü veya menzilli silahlar ile saldırmak.
 
- Evin içinden dışarıya gate açmak.
 
- Farklı katta bulunan bir eşyayı çalmak.
 
- Su üzerine NPC summon etmek veya deniz üzerine summon edilmiş bir NPC üzerinde skill çalışmak. (wall of stone vb alan büyülerinde eğer hedefin kendisi kara ise ve bir kısmı denize taşıyor ise bu abuse değildir.)
 
- Büyü yoluyla yaratılmış (summon) NPClerden deri, yün vb. eşyalar elde etmek.
 
- Skill toplamının her ne olursa olsun 700.0 değerini aşması durumu.
 
- Summon büyüleriyle yaratılmış yaratıklar üzerinde poison skilli çalışmak.
 
- Summon büyüleriyle yarattığınız NPC\’yi saldırttığınız kişinin size ulaşamayacağı bir yerde durmak. (Kapı arkası, Çatı üstü vb)

- Ev içerisinde ceset varken, evin dışından reslenerek evin içerisindeki cesetle canlanmak veya evin dışarısında ceset varken, evin içerisinde reslenerek evin dışındaki cesetle canlanmak.

Bug Abuse ve Küfür suçları toplamda beş (5) defa ihlal edildiğinde hesap kapanmasıyla sonuçlandırılacaktır.3- Ev Kuralları

Nebula’da ev kurabilmeniz için uyulması gereken kurallar aşağıda belirtilmiştir. Evinizi kurduktan sonra onay için page atmanıza gerek yoktur, ev kurulum bilgileri bizlere ulaşmaktadır.
 
1. Evinizi kuracağınız bölgede, herhangi bir cisim veya ev bulunmaması gerekmektedir.  Evinizi bu cisimlerin üzerine koymanız halinde bu tespit edilebilir bir durumdur ve eviniz yine hatalı olarak işaretlenir.
 
2. Evinizi kuracağınız bölge ile aşağıda belirtilen bölgeler arasında 1 ekran boşluk olması gerekmektedir.
 
Bunlar :
a. Moongateler
b. Guard zone
c. Mezarlıklar
d. Spawnlar
e. Safe zonelar
f. Dungeon girişleri
g. Resurrection Stones (Hayata döndüren taşlar)
h. İçinde Guard Zone olan static binalar.
i. Maden Girişleri

Bu bölgeler ile aynı ekranda bulunan evler uyarı yapılmadan silinir.

1 Ekran ne demektir?
Eviniz ile yukarıda yazılı bölgeler arasında durduğunuzda, hem eviniz hem de yukarıdaki bölgeler aynı ekranda görünüyorsa, eviniz hatalı demektir
.
 
3. Evinizi kurduktan sonra, evinizin etrafından dolaşılmasını engelleyen herhangi bir cisim olmaması gerekmektedir. Ya da evin bir tarafının tamamen geçilemeyecek şekilde bir dağ, deniz kenarına kurulmaması gerekmektedir. Kısacası, evinizin 1 kare etrafında bir tam tur atılabiliyor olması gerekir. Evin taban bölümü bu evin önüne eşya kitlenen alanı da kapsar. Köşelere eşya kitlendiğinde geçişi engellemiyorsa sorun yoktur.
 
Not : Etrafında bir tur atılması şartı kuralı Castle, Keep ve Tower cinsi yapılar için geçerli değildir.
 
4. Evinizin diğer yapılara belli bir mesafe uzaklıkta bulunması gerekmektedir.
a. Bir diğer ev ile yan yana en az 3 kare boşluk olmalıdır.
b. Castle ve Tower etrafına kurulan evler; önden ve arkadan en az 10 kare uzaklıkta olmalıdır. Sağdan, soldan ve çaprazdan 8 kare uzaklıkta olmalıdır. Castle önüne kurulan Tower en az 15 kare uzaklıkta olmalıdır.
c. Maden girişlerine en az 1 ekran uzaklıkta olmalıdır.
d. Kurulan evin, arkadaki evin merdivenlerini grafik olarak kapatmaması gerekmektir. Yine kurulan evin merdivenlerinin , öndeki evin kapatacağı şekilde kurulmaması gerekmektedir.
e. İçinde guard zone ya da NPC olmayan static binalara  8 kare boşluk bırakılmalıdır.
f. Kurulan evin kapısı, kapı eşiği ve tabela ve tabela altı,vendor bölgesi, ban noktası net olarak görülmelidir. Bu noktalardan herhangi biri net olarak görünmüyorsa ev hatalı olarak işaretlenir.
g. Eviniz binek, sheep, bull, cow gibi NPC’lerin spawnlarına en az bir ekran yakınına kurulabilir.
h. Kırmızı yada gri barlı NPClerin spawnlarına bir ekran boşluk olacak şekilde ev kurulabilinir. Hazine sistemindeki world map’teki spawn olan NPC’ler bu kurala dahil değildir ancak kasa acarken o an kurulan evler abuse nedeni sayılacaktır.
 
5. Evinizin sınırları içerisinde grafik bütünlüğünü bozacak şekilde herhangi bir ağaç, taş vb. cisim bulunmamalıdır, evin görseli yolu kapatacak şekilde olmamalıdır. Buna evinizin içine giren ve çatısına değen ağaç yaprakları dahildir.
 
6. Eviniz, yol sınırlarına taşmamalıdır. Ayrıca yola sıfır diye tabir ettiğimiz şekilde de ev kurmak yasaktır.

7. Kale ve evlerin kapı bölgesine, kapıların 1 kare(adım) önüne ve 1 kare(adım) arkasına item sabitlemek yasaktır.

8. Kale ve evlerin ön giriş merdiven bölgesine item sabitlemek yasaktır.

9. Evlerin, kale, keep ve towerların ön kapıları önüne item sabitlemek yasaktır.

10. Kale ve evlerin ban bölgesine ve ban bölgesi çevresine; kutu, çit vb itemler sabitlemek yasaktır.11. Moonglow'da bulunan evlere sadece ''strongbox'' komutu ile kurduğunuz strongbox, 1 adet mezar taşı sabitleyebilir ve 1 adet vendor kurabilirsiniz. Bu eşyaların ve limitlerin dışına çıkan evler silinecektir.

Evinizin silinme nedenleri ;

a. Yukarıdaki kurallara kasti ve çıkar amaçlı uymamak,
b. Tabelası kırmızı uyarı hale getirilmiş evde PvP yapmak,
c. Yeni kurulan evde (tabelası mavi olan) pvp yapmak,
d. Staff üyesinin sözlü uyarısını dikkate almayıp hatalı evde oyuna devam etmek,
e. PvP sırasında ev kurup içine kaçmak ya da tuzak hazırlamak,
f. Arazilerdeki bizler tarafından koyulan uyarı sistemlerini ve deed’leri dikkate almayarak kasti ve çıkar amaçlı ev kurmak
g. Kurulması yasak olan bir bölge veya kurallara uygun olmayan bir alana ev kaldırıldıgı halde devamlı suretle ev kurulması,
h. Nebula Staff gerekli gördüğü takdirde uygun görmediği evleri , ev sahibine 1 hafta öncesinden ulaşarak evi kaldırabilir.
j. Evler kişiye özel yapılar oldugu için diğer oyuncuların evlerine girdiğinizde bütün risklerini kabul etmiş sayılırsınız.

Not : Hatalı olduğunu düşündüğünüz evlerin yanında page atarak, bu evleri bizlere bildirebilirsiniz. Nebula Staff hatalı gördüğü evin açıklamasını yapmak zorunda değildir.

Not: Britain ve Moonglow vb önemli bölgelerde, Nebula Staff bölgeyi düzenleme amacıyla evlerinizin yerlerinde kaydırma yapabilir.
4- Alan İhlali

1. Dungeonların giriş çıkış bölgelerini tamamen kaçışı engelleyecek şekilde wall of stone / energy field , summon npc, kutu koyma vs. gibi yönlemlerle kapatmak yasaktır. Dungeonların kat geçişlerinde bu yasak uygulanmayacaktır. Yasak tespit edildiği takdirde hapis cezası uygulanacaktır.

2. Global geçiş noktaları (teleport ve moongateler) summon npc, herhangi bir item yada büyüler ile 1 ekran boyunca kapatılması yasaktır.

3. Guard Zone olan şehirlerde, banka çevresinde ve kalabalık bölgelerde alan büyüsü (mass dispel, reveal vb) ve alan skilli (detecting hidden vb) kullanmak yasaktır.

4. Kale, keep, tower ve evlerin ban bölgesini; ev sahibine tuzak kurmak amacıyla ya da ''evden ayril'' komutunu kullanan/''i ban thee'' komutuyla evden attığınız oyuncuları sıkıştırmak amacıyla büyü ve item kullanarak kapatmak yasaktır.

5- Spawn Alan İhlali

1. Ada spawnlarının etrafında boş gemi bırakıp oyundan çıkan karakterler jaile atılıp, gemileri silinecektir.

2. Binek spawnlarında, Dungeon yaratık spawnlarında ve chest spawnlarında offline / online olarak ölü karakter bırakmak yasaktır.

3. Binek spawnlarında, Dungeon yaratık spawnlarında ve chest spawnlarında offline olarak canlı karakter bırakmak yasaktır.6- Özel Yaşam

- Kişinin oyun dışındaki özel hayatı hakkında (iş, dil, din, ırk, mezhep, fiziksel özellikleri, aile bireyleri hakkında bilgiler) herhangi  bilgileri edinip, bunları oyun veya forum platformuna taşıyıp hakaret edici, küçük düşürücü sözler kullanımı ya da ima edilmesi yasaktır.
Bu bağlamda bizler oyuncunun özel hayatını bilmemekle beraber, oyun içerisinde sadece konunun mağduriyet tarafının Nebula Staff'a ulaşması ve gerekli kontrollerin sağlanması ile bu ceza verilecektir.

Özel Yaşam suçu iki (2) defa ihlal edildiğinde hesap kapanmasıyla sonuçlandırılacaktır.7- Argo Puan ve Argo

Türk Dil Kurumu'nun argo olarak tanımladığı kelimeler kapsamında karşı tarafı tahrik edici, kışkırtıcı unsurlar içerek kelime, kısaltma veya cümle gruplarında bu cezai işleme tabi tutulabilirsiniz.

- Oyuncuları rencide edebilecek argo sözler kullandığınızda Argo Puan alırsınız. Örneğin ; mal, *****, köpek, ezik, şerefsiz, *****, sünepe vb kelime ve gruplarını sarf ettiğinizde ihbar sisteminde görüldüğünde account hanenize 1 argo puan olarak işlenecektir.

- Puan hanenize işlendiğinde size puanın işlendiği hakkında ekranınızda pencere açılacaktır.

- Hapis puanları yalnızca argo ya da küfür kullandığınız karakter bazında değil hesap bazında hesaplanacaktır. 3 puana ulaştığınızda Argo jail cezası ile cezalandırılacaksınız.

- ''.sicilim'' komutu ile kaç puan aldığınızı ve aldığınız ceza adetlerini görebilirsiniz.8- Küfür

Küfür, hakaret düzeyinde veya cinsel içerikli saldırgan konuşmaların yapılması diğer kullanıcıları rahatsız edeceği için tarafımızca hoş karşılanmayacak, cezaya tabi tutulacaktır. Oyun içerisinde direkt olarak gerçek hayattaki ailelerini/eşlerini/arkadaşlarını/akrabalarını hedef alan küfür ve küfürü ima eden kısaltma sözler sarf etmeniz hesabınızın süresiz olarak kapatılması ile sonuçlanabilir.

Küfür ve Bug Abuse suçları toplamda beş (5) defa ihlal edildiğinde hesap kapanmasıyla sonuçlandırılacaktır.
 


9- Flood

Sebebi ne olursa olsun, bir önceki yazdığınız sözler silinmeden yenisini yazarak sürekli yazı tekrarı yaptığınızda bu cezai işleme tabi tutulabilirsiniz.10- Multi Client

- Multi client ile skill ve para kasabilirsiniz.

- Aynı ip'den sadece iki (2) karakterle scroll, hammadde, balık vb yöntemlerle para kasabilirsiniz.

- Aynı ip'den üç (3) karakter oyuna giriş yaparsa scroll, balık vb yöntemlerle para kasamazsınız.

- Aynı ip'den iki (2) veya daha fazla karakter açıkken, etkinliklere katılmak yasaktır. Etkinliklere katılmadan önce; tüm clientleri tamamen kapatıp, tekrar clienti açıp sadece bir (1) karakter ile oyuna giriş yapmanız gerekmektedir.11- İllegal Program

İllegal program kullanımıyla ilgili yapılacak tespitlerde hesabınız süresiz olarak kapatılacaktır ve 1 hafta sonrasında ilgili hesap sunucudan tamamen silinecektir.

Hangi Programları Kullanabilirsiniz?

- UO Map
- Makroman
- UO Loop
- Ghost Mouse

Bunların haricindeki programların kullanılması yasaktır.12- Party Chat ve Guild Chat yazışmaları özel alan olarak kabul edildiği için argo ve küfür yaptırımı uygulanmamaktadır. Party'e girmek, Guild'e girmek ve Guild'e üye almak sizin sorumluluğunuzda olduğundan Nebula Staff bu yazışmalara işlem yapmamaktadır.

13- Faction chatteki yazışmalar incelenmekte olup uygunsuz içerik görüldüğünde yaptırım uygulanmaktadır.14- Staff kadrosu sadece ihbarlar üzerinden işlem yapabilirler. SS ( Screen Shot ) üzerinden işlem yapılmayacaktır.15- Staff kadrosu kendi insiyatiflerini bir üst merciden onaylayarak insiyatif kullanabilirler.16- Nebula oyun sunucusunda gerçek para ile oyundaki herhangi bir eşya (item) satışı kesinlikle yasak olup, Nebula forum ve oyun sunucusundan uzaklaştırma ile sonuçlanır.17- Karakter Adlandırma

- Karakteriniz ismi biraz da olsa "Ultima Online" evrenine uygun olmalıdır. Bu "Role Playing" ruhuna uygun olarak da adlandırabiliriz.
- Sözlük anlamı uygunsuz, argo, hakaret,siyasi, ırkçı söylemler içeren isimler de yasaktır. Hangi dilde olduğu ya da kaç yıldır o ismi kullandığınız önemli değildir.
- Karakterinizin sadece ilk (baş) harfi büyük olabilir.
Örn: Damiony, Siniste Yanlış kullanımlar; SheHmuZzZ, DeLLici, ThOmY, OSMAN gibi...
Bu kural bazı takılarda dikkate alınmaz.
Örn: Mac'Sonnes, Mc'Bull, Le'Fayet, La'Morte, Les'Tribles, L'Monarch, Ex'Hunt... gibi.
Tabii bu Hasan'Erol, Vurdum'Geçtim, William'Shackper gibi kullanılamaz. Soyadı ya da aile ismi almanız için deed kullanmalısınız. Bu tür isimler görüldüğünde uyarısız isimde değişiklik yapılacaktır.
- Herhangi bir staff'ın ismi, ünvanı ya da bunları çağrıştıran benzeri kelimeler kullanılamaz.
- Rakam ve işaretler kullanılamaz.   '  ve -  bu kural dışındadır.
- Soyadı ya da aile adı alırken yukarıdaki tüm kurallar geçerlidir.
- Soyadlarında McBull gibi tırnaksız kullanımlar olabilir ancak sadece tırnakla ayrılabilen ekler içindir bu kullanım.


Nebula Staff
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2018, 19:08:43 Gönderen: Juodas »

 

Bu sayfa 0.187 saniyede 17 sorgu ile oluşturulmuştur